Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Piosenka o końcu świata” to pozornie prosty, a zarazem głęboko filozoficzny wiersz Miłosza.

Prostotę wiersza widać już w pierwszej zwrotce. Widzimy pojedyncze zdania oznajmujące, z których każdy buduje jakiś sielski obraz:

„Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć”.


Zdania te mają schematyczną składnią – najpierw podmiot, potem orzeczenie, następnie nieskomplikowana grupa określająca orzeczenie.

Obrazy te wyraźnie nie łączą się ze sobą, mają ze sobą niewiele wspólnego. Nic nie łączy pszczoły krążącej nad kwiatem i rybaka naprawiającego sieć. Podobnie kolejne obrazy – wróble na rynnie i wąż ze złotą skórą nie mają nic wspólnego ze sobą.

Podobnie dzieje się w drugiej strofie. Postaci występujące w niej: kobiety z parasolkami, pijak, sprzedawca drzewa, marynarze na łodzi – to osoby, które nic nie łączy.

Można jednak znaleźć jedną cechę wspólną wszystkich obrazów. Są one po pierwsze plastyczne, jakby filmowe, po drugie – wszystkie mają pogodny nastrój. Są jakby wyjęte z kolorowego filmu, gdzie wszystko jest piękne, spokojne, barwne i wesołe. Przed oczyma czytelnika wiersza przewijają się różnokolorowe obrazy: róże, błyszczące sieci, żółte żagle, złota skóra węża i „różowe” dzieci.

Postaci występujące w tym „dramacie” wykonują charakterystyczne, typowe dla siebie czynności: pszczoła i rybak pracują, kobiety spacerują, pijak śpi, sprzedawca nawołuje do kupna, staruszek przewiązuje pomidory. Świat w wierszu został przedstawiony jako taki, którego spokoju, harmonii nic nie jest w stanie zmącić.

Opisany tak przez podmiot liryczny świat pasuje do pierwszej części tytułu: „piosenki”, która kojarzy się właśnie z czymś pogodnym. W tytule utworu jest jednak pokazana sprzeczność: tematem piosenki jest koniec świata. Obydwie strofy rozpoczynają się określeniem czasu: „W dzień końca świata”, które nie pasuje do przedstawionych sielankowych wizji, tworzy kontrastową ramę.

Koniec świata „staje się już” – dzieje się w tej właśnie w chwili, w momencie w którym każdy z bohaterów wykonuje swoje zwykłe czynności. Żaden z nich nie zdaje sobie sprawy, że właśnie następuje koniec świata. Anaforyczne „dopóki” eksponuje, że póki będzie trwał ustabilizowany porządek życia tych ludzi, nie dotrze do nich, że ich świat się kończy. Oczekują oni archanielskich trąb, błyskawic i innych znaków, nie myślą o śmierci i dniu sądu.

Z bohaterów wyróżnia się „siwy staruszek”. Wypowiada on jakby prorocze zdanie „Innego końca świata nie będzie”. On wie, że „staje się już”, ponieważ ma świadomość śmierci. Wizja apokalipsy, przedstawiona w utworze, jest bardzo ciekawa. Daleko jej od apokaliptycznych przedstawień tragedii, gromów i innych. Miłosz zdecydowanie polemizuje z przedwojennymi lękami katastrofistów (do których sam przecież należał). Przekazuje przy tym głęboką prawdę filozoficzną: należy żyć ze świadomością kresu naszego bytowania, a jednocześnie nie bać się momentu, gdy on nadejdzie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dolina Issy - streszczenie
2  Ogrodnik - analiza i interpretacja
3  Piosenka o porcelanie - analiza i interpretacjaKomentarze: Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2013-05-21 09:53:59

Co do pana anonima który widnieje u mnie na początku,energii nigdy nie zabraknie bo ona po prostu się nie kończy,jest wieczna,można by powiedzieć nieśmiertelna,a to co my z nią robimy to przetwarzanie energii na inny rodzaj energii który także może być wykorzystywany,ale najczęściej po prostu rozprasza się w przestrzeni.Banx,wszystko zależy od tego co rozumiesz przez koniec świata,właściwie Biblia nic nie mówi o końcu świata a o armagedonie,czyli o objawieniu prawdy,które ma przyjści w czasie wielkich wojen gdy "po morzach pływać będą statki większe od pałaców" wiem że w przepowiednie trudno wierzyć,ja sam podchodzę do tego raczej sceptycznie a jedynym sposobem na sprawdzenie prawdziwości przepowiedni jest jej spełnienie,ale jak już mówiłem,wedle Biblii nie będzie jako tako końca świata,a tajemnicza prawda która ukaże się w czasie wielkiej wojny zmieniając oblicze ludzkości na lepsze i stworzenie królestwa boskiego na ziemi,co można interpretować jako powstanie państwa/systemu utopijnego. Straszenie końcem świata i piekielnymi ogniami jest natomiast charakterystyczne dla średniowiecza kiedy kościół skupiał się za bardzo na utwardzaniu władzy niż na dobru ludzkości,proszę żeby nikt nie próbował przywracać tamtych czasów w ten czy inny sposób.


2011-04-04 22:05:34

koniec będzie dla ziemi gdy nasze słoneczko zmieni się w czerwonego olbrzyma wchłaniając 3 pierwsze planety układu. Jak będzie dalej w naszym układzie to już nas średnio interesuje może dokonamy skoku między planetarnego a nawet między gwiezdnego, ale to wszystko oznacza de fakto, że ciagle będziemy się uciekać, a że wszechświat się rozszerza w końcu cała ilość dostępnej dla ludzkości energii nie wystarczy do następnego skoku i będzie po nas


2010-10-04 18:15:00

wiersz miłosza nie ma nic wspólnego z majami, więc skąd się w ogóle wziął taki temat? Pokazuje wlaśnie, że konic świata to nie piekło na ziemi czy trąby anielski, tylko świat jest, jest... i nie ma, żadnych fajerwerków, bo i po co skoro nikt już o tym nie będzie mówił i tak wszyscy wykitują A poza tym mnie się co roku kończy kalendarz a z tego w ogóle nikt afery nie robi, tylko tych majów i majów, jak już zdechniesz to się ich spytaj czy mają rację, a nie


2010-08-04 20:46:22

Filozofia Majów określa nie koniec świata dla ludzkości ale oni sami wyliczyli że prawdopodobnie ta data zakończy istnienie ich rodu lecz ich bycie skończyło się o wiele wcześniej niż sobie to przepowiedzieli. Także koniec świata nastąpi ale nikt nie wie kiedy ... :)


2009-11-10 22:29:27

{at} Marsss 23 grudnia 2012 to nie jest przewidziana przez Majów data końca świata. Wtedy po prostu kończy się ich kalendarz. Skoro mieli ograniczony czas na tworzenie tego kalendarza, to oczywiste jest, że musi się on kiedyś skończyć (np. mój kalendarz w komórce kończy się 21 grudnia 2070 roku). Poza tym skąd wziąłeś informację, że Majowie są nieomylni?
Streszczenia książek
Tagi: