Ars poetica? - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz ten jest wierszem programowym, autotematycznym – takim, w którym autor opisuje swój stosunek do własnego pisania poezji, jego cele i zadania.

Tytuł utworu nawiązuje do tradycji tworzenia tzw. sztuk poetyckich („artes poeticae”), czyli rozpraw opisujących, jak powinno się tworzyć wartościową literaturę. Dzieła takie tworzono głównie w starożytnej Grecji, do najsłynniejszych należą „Poetyka” Arystotelesa i „List do Pizonów” Horacego, później nazwany zwyczajowo – nomen omen – „Ars poetica”. W tytule utworu Miłosza znajdujemy znak zapytania, który świadczy o kwestionowaniu przez poetę możliwości stworzenia dzieła, które pokazywałoby reguły tworzenia sztuki poetyckiej.

W wierszu Miłosza znajdziemy elementy polemiki z poglądami Horacego. W pierwszej zwrotce został zakwestionowany podział na gatunki, podstawa poetyk starożytnych. Miłosz tęskni do „formy bardziej pojemnej”, która byłaby nie tylko gdzieś na granicy poezji i prozy, ale także na granicy poezji i nie-poezji. Najważniejsza jest komunikacja z czytelnikiem, leczenie jego bolączek pomoc w zniesieniu „bólu oraz nieszczęścia”.

W wierszu widać autoironię – podmiot liryczny zdaje sobie sprawę z tego, że tworzy wbrew klasycznym normom i dlatego mówi „Co tutaj opowiadam, poezją, zgoda, nie jest”. Widać to w budowie wiersza. Jest to wiersz wolny zdaniowy, nienacechowany rytmicznie. Przypomina raczej prozę niż wiersz. Niewiele w nim metafor. Widać, że podmiot liryczny chce nawiązać kontakt z czytelnikiem – pojawiają się formy „ja” i „my”.

W drugiej zwrotce podmiot podejmuje kolejne wątki. Pojawia się tam metafora tygrysa, ukazująca irracjonalność poezji – „jest w niej coś nieprzystojnego”. Poezja nie jest – jak chciał Horacy – wyrazem mądrości, ale jest czymś nieprzewidywalnym. Taki pogląd nawiązuje do romantycznego „furror poeticus”.

Trzecia kwestia. Poeta został nazwany „państwem demonów”, a poezję „dyktuje dajmonion”. Dajmonion to w filozofii Sokratesa „boski głos”, sumienie, które mówi człowiekowi, co jest dobre, a co złe. Słowo to można jednak kojarzyć także z demonem, czyli złym duchem. Miłosz pisze, że dajmonion „nie jest na pewno aniołem”. Siła poezji może więc służyć zarówno dobru, jak i złu.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Czesław Miłosz - biografia
2  Przemiany twórczości poetyckiej Miłosza
3  Dolina Issy - genezaKomentarze
artykuł / utwór: Ars poetica? - analiza i interpretacja


 • Ars Poetica? jest tesktem, ktory opracowuje sie na rozszerzeniach.. wiec jezeli nie wybierasz sie na rozszerzona mature z jezyka polskiego raczej nie dostaniesz tego tekstu :) tak na pocieszenie :):)
  vcvb (olaks {at} vp.pl)

 • Dla profesorów? Językoznawców? Jestem w 3kl. gim i za analizę i interpretację tego wiersza zdobyłam max punktów... W dodatku uważam, że jest on dosyć łatwy i ciekawy:)
  Arya (arya_93 {at} op.pl)

 • Ten wiersz jest trudny, przecież wystarczy go przeczytać i wiadomo, co poeta chce przekazać, jeżeli go nie rozumiesz, to widocznie nie chcesz go zrozumieć... :P:P:P
  Hm ()

 • Przeczytalem wiersz, przeczytalem opracowanie ktore jest dosyc rozbudowane. Jednak nadal nic nie rozumiem ;) Ten wiersz mnie przerasta, to jest jakis tekst dla profesorow czy jezykoznawoc np: dla Pana Miodka. Nie dla mnie. Mam nadzieje ze go nie spotkam na maturze !
  Mariusz (mariomiszcz {at} o2.pl)

Tagi: