Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja

„Piosenka o końcu świata” to pozornie prosty, a zarazem głęboko filozoficzny wiersz Miłosza.

Prostotę wiersza widać już w pierwszej zwrotce. Widzimy pojedyncze zdania oznajmujące, z których każdy buduje jakiś sielski obraz:„Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć”.
Zdania te mają schematyczną składnią – najpierw podmiot, potem orzeczenie, następnie nieskomplikowana grupa określająca orzeczenie.

Obrazy te wyraźnie nie łączą się ze sobą, mają ze sobą niewiele wspólnego. Nic nie łączy pszczoły krążącej nad kwiatem i rybaka naprawiającego sieć. Podobnie kolejne obrazy – wróble na rynnie i wąż ze złotą skórą nie mają nic wspólnego ze sobą.

Podobnie dzieje się w drugiej strofie. Postaci występujące w niej: kobiety z parasolkami, pijak, sprzedawca drzewa, marynarze na łodzi – to osoby, które nic nie łączy.

Można jednak znaleźć jedną cechę wspólną wszystkich obrazów. Są one po pierwsze plastyczne, jakby filmowe, po drugie – wszystkie mają pogodny nastrój. Są jakby wyjęte z kolorowego filmu, gdzie wszystko jest piękne, spokojne, barwne i wesołe. Przed oczyma czytelnika wiersza przewijają się różnokolorowe obrazy: róże, błyszczące sieci, żółte żagle, złota skóra węża i „różowe” dzieci.

Postaci występujące w tym „dramacie” wykonują charakterystyczne, typowe dla siebie czynności: pszczoła i rybak pracują, kobiety spacerują, pijak śpi, sprzedawca nawołuje do kupna, staruszek przewiązuje pomidory. Świat w wierszu został przedstawiony jako taki, którego spokoju, harmonii nic nie jest w stanie zmącić.

Opisany tak przez podmiot liryczny świat pasuje do pierwszej części tytułu: „piosenki”, która kojarzy się właśnie z czymś pogodnym. W tytule utworu jest jednak pokazana sprzeczność: tematem piosenki jest koniec świata. Obydwie strofy rozpoczynają się określeniem czasu: „W dzień końca świata”, które nie pasuje do przedstawionych sielankowych wizji, tworzy kontrastową ramę.

Koniec świata „staje się już” – dzieje się w tej właśnie w chwili, w momencie w którym każdy z bohaterów wykonuje swoje zwykłe czynności. Żaden z nich nie zdaje sobie sprawy, że właśnie następuje koniec świata. Anaforyczne „dopóki” eksponuje, że póki będzie trwał ustabilizowany porządek życia tych ludzi, nie dotrze do nich, że ich świat się kończy. Oczekują oni archanielskich trąb, błyskawic i innych znaków, nie myślą o śmierci i dniu sądu.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Małgorzata Haze -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Ciamek ()
  Co do pana anonima który widnieje u mnie na początku,energii nigdy nie zabraknie bo ona po prostu się nie kończy,jest wieczna,można by powiedzieć nieśmiertelna,a to co my z nią robimy to przetwarzanie energii na inny rodzaj energii który także może być wykorzystywany,ale najczęściej po prostu rozprasza się w przestrzeni.Banx,wszystko zależy od tego co rozumiesz przez koniec świata,właściwie Biblia nic nie mówi o końcu świata a o armagedonie,czyli o objawieniu prawdy,które ma przyjści w czasie wielkich wojen gdy "po morzach pływać będą statki większe od pałaców" wiem że w przepowiednie trudno wierzyć,ja sam podchodzę do tego raczej sceptycznie a jedynym sposobem na sprawdzenie prawdziwości przepowiedni jest jej spełnienie,ale jak już mówiłem,wedle Biblii nie będzie jako tako końca świata,a tajemnicza prawda która ukaże się w czasie wielkiej wojny zmieniając oblicze ludzkości na lepsze i stworzenie królestwa boskiego na ziemi,co można interpretować jako powstanie państwa/systemu utopijnego. Straszenie końcem świata i piekielnymi ogniami jest natomiast charakterystyczne dla średniowiecza kiedy kościół skupiał się za bardzo na utwardzaniu władzy niż na dobru ludzkości,proszę żeby nikt nie próbował przywracać tamtych czasów w ten czy inny sposób.


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Anonim ()
  koniec będzie dla ziemi gdy nasze słoneczko zmieni się w czerwonego olbrzyma wchłaniając 3 pierwsze planety układu. Jak będzie dalej w naszym układzie to już nas średnio interesuje może dokonamy skoku między planetarnego a nawet między gwiezdnego, ale to wszystko oznacza de fakto, że ciagle będziemy się uciekać, a że wszechświat się rozszerza w końcu cała ilość dostępnej dla ludzkości energii nie wystarczy do następnego skoku i będzie po nas


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - arctic212 ()
  wiersz miłosza nie ma nic wspólnego z majami, więc skąd się w ogóle wziął taki temat? Pokazuje wlaśnie, że konic świata to nie piekło na ziemi czy trąby anielski, tylko świat jest, jest... i nie ma, żadnych fajerwerków, bo i po co skoro nikt już o tym nie będzie mówił i tak wszyscy wykitują A poza tym mnie się co roku kończy kalendarz a z tego w ogóle nikt afery nie robi, tylko tych majów i majów, jak już zdechniesz to się ich spytaj czy mają rację, a nie


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Unique_7 ()
  Filozofia Majów określa nie koniec świata dla ludzkości ale oni sami wyliczyli że prawdopodobnie ta data zakończy istnienie ich rodu lecz ich bycie skończyło się o wiele wcześniej niż sobie to przepowiedzieli. Także koniec świata nastąpi ale nikt nie wie kiedy ... :)


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Nesquik ()
  {at} Marsss 23 grudnia 2012 to nie jest przewidziana przez Majów data końca świata. Wtedy po prostu kończy się ich kalendarz. Skoro mieli ograniczony czas na tworzenie tego kalendarza, to oczywiste jest, że musi się on kiedyś skończyć (np. mój kalendarz w komórce kończy się 21 grudnia 2070 roku). Poza tym skąd wziąłeś informację, że Majowie są nieomylni?


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Marsss ()
  Wegług starożytnych Majów koniec świata nastąpi 23 grudnia 2012 roku. A Majowie są nieomylni. Według Bibli również nastąpi lecz nie znamy dnia ani godziny. Więc bajki o tym że świat będzie istniał wiecznie są "głupie". Ja myślę że Ci co tak piszą poprostu się tego boją i nie chcą tego przyjąć do wiadomości. A moja interpretacja wiersz jest taka: Koniec świat następuje codziennie, bo co dnia jesteśmy bliżej niego co dnia nasze życie jest któtsze o jeden dzień. :) Pozdrawiam wszystkich ludzi na naszym pięknym świecia.


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Sylwunia ()
  Powiem wam szczerze, ze tez bardzo lubie ten wiersz. Mimio swojej prostoty mowi wszystko, ale to doslownie wszystko... Zgadzam sie, ze koniec swiata nastepuje dla kazdego z nas kiedy indziej. Moze byc to rzeczywiscie dzien smierci kazdego z nas, ale mysle ze moze moze chodzic tez o cos innego. Kazdy czlowiek moze przezyc kilka takich "koncow swiata" - np. smierc ukochanej osoby. Byc moze to nadinterpretacja, ale tak mi sie wydaje


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Banx ()
  {at} David: Idąc tym tokiem rozumowania można Ci odpowiedzieć "jak możesz nie wierzyć w koran? nie chodzę do meczetów, ale..." itd. Gdzie jest potwierdzenie tego, że to akurat biblia mówi prawdę, a nie jakieś inne stare pismo?


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - David (monkej12 {at} o2.pl)
  Jak wy nie możecie wierzyć w pismo sw. ja za bardzo do kościoła nie chodze ale biblie czytałem nie raz i nie dwa Apokalipsa św Jana według mnie ma sporo prawdy na temat końca świata


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Banx ()
  Lubię ten wiersz. Osobiście interpretuję go w sposób już tu przedstawiony: koniec świata jest dla każdego inną chwilą, to jest koniec świata tej osoby. A tak dla tych, którzy szukają znaków i przepowiedni o końcu świata, czy to w biblii, czy to w nauce: Najpierw określmy czym jest świat. Jeśli to Ziemia lub nasz układ słoneczny to zanim słońce wybuchnie człowiek może zdąży wylądować na innej planecie (tak, wierzę w zdolność rozwoju naszej rasy). Jeśli świat to po prostu życie to koniec świata następuje dla każdego w innym momencie. Jeśli świat to cały wszechświat czy nawet więcej (jeśli takie więcej jest możliwe) to znowu musimy traktować biblię jako jedną wielką metaforę, a wtedy wszelakie przepowiednie tracą sens, bo są metaforyczne. Albo wszechświat przestanie się rozszerzać i zacznie kurczyć (prędzej bym w to uwierzył). Wg wyznawców jedynej prawdziwej wiary zapewne pie*rzę od rzeczy i rzucam piachem w oczy ku czci czegokolwiek. Jakkolwiek nie sądzę, że opieranie się na jednym dziele (biblii, spisanej dawno temu) daje odpowiednie podstawy do nawoływania o przygotowaniach do końca świata. Więcej wiedzy, mniej fanatyzmu.


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Kasia (XxkasiabasiaxX {at} wp.pl)
  Moim zdaniem koniec świata nastapi wtedy kiedy My sami umrzemy, dla nas bedzie to wtedy koniec świata.Nikt tak naprawde niewie i zadaje sobie pytanie; Jak to bedzie? kiedy to nastąpi? To moze przyjsc w kazdej obecnej nam chwili.


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Grzegorz (www.grzegorz {at} sobiek.pl)
  Klaudynka nie pieprz. Skąd wiesz, kiedy to będzie? Nie czytasz Pisam Św.? Skąd wiesz jak to będzie. Jak czytam trochę waszych komentarzy, to puszczam pawia. MY MAMY PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA TEN MOMENT!!! A JAK NIE TO POSTAWCIE SOBIE PASJANSA.


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Ewelina (ewelinia6 {at} o2.pl)
  ludzie koniec świata już się zbliża wy nie widzicie co się dzieje wokół nas? wojny zabójstwa morderstwa są dla nas codziennością... nie patrzymy na to że np. w iraku zgiął człowiek bo to jest u nas na porządku dziennym, a teraz coraz mniej jest dobra, wiary i miłości wobec Boga oraz otaczających ludzi!!


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - agacior89 ()
  jaaa ma rację- to jeden z mich ulubionych wierszy Miłosza, i właśnie tak to widzę, ze koniec świata dla każdego jest inny. Podobnie jak w obrazie Bruegel'a- kogo to obchodzi, ze ktoś inny ginie? Z jednej strony jest to tragedia ludzkiego życia, który umiera w samotności, z drugiej- gdybyśmy sie przejmowali każdą śmiercią chyba byśmy zwariowali. A ten staruszek? To ktoś doświadczony, kto wie, ze jego śmierć się zbliża i podchodzi ze spokojem.


 • Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja - Klaudynka ()
  Ludzie... weźcie nie piszcie głupot, bo to nie jest forum metafizyczne czy coś. Koniec świata będzie za kilka milionów lat, słońce wybuchnie a wraz z z nim zniknie cały układ słoneczny. Zresztą człowiek już nie raz stanął w obliczu grozy końca świata - chociażby wydarzenia z drugiej wojny światowej i najpewniej o nie chodziło Miłoszowi. A ktoś kto szuka "dnia i godziny" ma nie po kolei w głowie. Trzeba się cieszyć każdym dniem i godziną i czerpać z życia jak najwięcej ;) ot co. Hakuna Matata ;)
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Czesław Miłosz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies