Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Czesław Miłosz - biografia

Dzieciństwo i młodość (1911-1939)

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetajniach na Litwie. Był pierwszym synem Weroniki z Kunatów i Aleksandra Miłosza. W 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej, ojciec Miłosza zostaje wcielony do armii carskiej. Jako inżynier drogowy buduje mosty i umocnienia frontowe, podróżując po całej Rosji. Wraz z nim tułają się żona i mały Miłosz.

Miłoszowie wracają na Litwę po zakończeniu wojny, w roku 1918. W 1921 r. dziesięcioletni Czesław wstępuje do Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie. Zdaje maturę i dostaje się na Wydział Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Debiut Miłosza przypada na rok 1930 – w piśmie „Alma Mater Vilnensis” ukazują się wtedy jego dwa wiersze. Miłosz jest w tym czasie współzałożycielem grupy „Żagary”. W tym czasie odbywa także swoją pierwszą (letnią, studencką) podróż do Paryża.
Debiut książkowy to rok 1933 i tomik „Poemat o czasie zastygłym”. Uzyskał on uznanie i został wyróżniony nagrodą Związku Zawodowego Literatów Polskich. Pieniądze uzyskane ze stypendium Funduszu Kultury Narodowej umożliwiają Miłoszowi roczny pobyt w Paryżu. Po powrocie na Litwę, w 1936 r. wydaje kolejny tomik poezji, „Trzy zimy”.


W tym czasie Miłosz pracuje w rozgłośni radiowej Polskiego Radia w Wilnie. Zostaje z niej usunięty za lewicowe poglądy i wyjeżdża do Włoch. Po powrocie związuje się z Warszawą, gdzie pracuje znów w Polskim Radiu. Jego wiersze i artykuły zaczynają ukazywać się w czasopismach literackich, m.in. w „Pionie”, „Kwadrydze”, „Ateneum”.

II wojna światowa (1939-1945)

Po wybuchu wojny Miłosz znalazł się na froncie jako pracownik Polskiego Radia. Po wkroczeniu Rosjan na teren Polski przedostaje się do Rumunii, a potem z powrotem do Polski. W 1940 wydaje w Warszawie pod pseudonimem Jan Syruć tomik pt. „Wiersze”. W 1941 otrzymuje pracę woźnego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Przebywając w okupowanej Warszawie, zajmuje się pracą wydawniczą. Tłumaczy esej filozoficzny Jacques’a Maritaina „Drogami klęski”, wydaje antologię poezji antynazistowskiej pt. „Pieśń odległa”. Tworzy także poezję – w 1943 r. „Świat (poema naiwne)” oraz „Głosy biednych ludzi”.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

autor:

Małgorzata Haze -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Czesław Miłosz - biografia • Czesław Miłosz - biografia - Marta (wspakinfo {at} gmail.com)
  Konradzie, piszesz: "biografia Czesława Miłosza jest bardzo dobra, w szkole wszyscy byli zachwyceni tą biografią". To nikt inny w Twojej szkole nie umie zajrzeć do tego serwisu? Ale łajzy! ;-)


 • Czesław Miłosz - biografia - Agata (scieburaagata1u2 {at} gmail.com)
  Strona jest świetna, nieraz uratowała mi skóre na polki, a co do biografii, nawet odpowiadając polonistce wprawiałam ja w mała konsternacje ktora wersja jest bliższa prawdy ;] Szkoda tylko że nie ma nic o jego bracie i żonie oraz o tym dlaczego nie pisal on o swoim bratu.


 • Czesław Miłosz - biografia - magyda (magikgalik {at} wp.pl)
  często korzystam z waszej strony jest tu mnóstwo prac przydatnych w nauce ta biografia jest super ale szkoda ze jest pisana w dwóch czasach przepisując trzeba zdecydować się na jeden czas i umiejętnie zmieniając zdania pisane w drugim jest to mozolna praca ale nie ma rzeczy niemożliwych


 • Czesław Miłosz - biografia - konrad (konrad.gajos {at} vp.pl)
  korzystam z waszej strony cały czas i jestem zadowolony! biografia Czesława Miłosza jest bardzo dobra, w szkole wszyscy byli zachwyceni tą biografią!!!!!!!!!! dzięki bardzo wam wszystkim!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 
Czesław Miłosz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies